ÇİN VİZESİ

Gerekli Belgeler

1- İşyeri tarafından hazırlanan şirketin antetli kağıdına yazılmış dilekçe (Kaşeli, İmzalı ve Aslı Olmalıdır)

2- Şirketin faaliyet belgesinin Aslı. (Son 6 aya ait olmalıdır.)

3- Şirketin vergi levhası fotokopisi

4- Çin'deki davet eden firmadan davetiye mektubu (ASLI) (Yoksa Şirketimiz Temin edebilir)

5- Nüfus Cüzdanı RENKLİ Fotokopisi

6- 2 Adet Arka fon beyaz Vesikalık Fotoğraf (33*48 cm)

Başvuru Esnasında ve öncesi uyarılar

Çin vize foto ölçüler

Sayın misafirlerimiz, fotoğraflarımızı gönderirken aşağıdaki özelliklere dikkat edelim:

Genel Özellikler: Son 6 ay içerisinde çekilmiş 2 adet fotoğraf sunulmalıdır. Arka fonu beyaz olmalı, yüzde veya arka fonda gölge olmamalıdır. Fotoğraf cepheden çekilmiş olmalı; yüzü, boynu ve omuzları görünmelidir. Mat kağıda basılmış olmalı ve fotoğraf üzerinde oynanmamış olmalıdır.

Boyut: Fotoğraf 33mm genişliğinde, 48mm yüksekliğinde olmalıdır. Baş genişliği kulaktan kulağa 15mm ile 22 mm arasında olmalı, başyüksekliği ise 28mm ile 33mm arasında olmalıdır. Baş ile kağıdın üst tarafı arasında 3mm ile 5mm arasında boş alan olmalıdır.

Yüz Özellikleri: Yüz ifadesi hareketsiz,s gözler açık ve bütün yüz özellikleri net bir şekilde görünür olmalıdır. Gözlük camlarında film, gölge, parlama yoksa ve çerçeve yüzü kapatmıyorsa kullanılabilir. Türban başörtürü, şapka gibi aksesuarlar dini sebeple kullanılıyorsa ve yüz hatlarını engellemiyorsa kullanılabilir.

  • - İstanbul Çin Konsolosluğu; Pazartesi, Çarsamba, Cuma günleri saat 9’dan 12:00’e kadar açıktir. Vize alacak yolcularımızın pasaportlarını 1 gün evvelden firmamıza ulaştırması gerekmektedir
  • - Çin’den Hong kong’a giriş yaptıktan sonra, tekrar Çin’e giriş yapmak isteyen yolcuların en az çift girişli vizeye ihtiyaçları vardır.
  • - İlk defa Çin vizesi başvurusundan bulunan şahıslar, genellikle tek girişli veya çift girişli vize başvurusunda bulunabilirler.
  • - Çin aktarmalı Hong Kong veya başka ülkeye uçuşlarda transitten geçildiği takdirde vizeye ihtiyaç duyulmamaktadır
  • - Çin'e altı ayı geçmeyen bir süre için ziyaret, araştırma, öğrenim veya ders vermek, iş gezisi, bilimsel-teknolojik ve kültürel değişim, kısa dönem bilgileri tazeleme kursu veya iş eğitimi için davet edilen yabancılara verilir.F Vizesine başvuru için, davet eden birimden alınan davet mektubu veya Yetkili Birimden alınacak vize tebliğ mektubunun yanı sıra başvuru sahibinin çalıştığı şirketten veya kurumdan alacağı,genel müdür veya şirket sahibi tarafından imzalanmış tavsiye mektubu, (varsa) şirketin tescil ve vergi sertifikalarının asıl kopyaları ve yerel Ticaret Odasından alınacak sertifika gereklidir.
  • - Tek ve Çift girişli vizelerin geçerlilik süresi 3 aydır. 3 ay içinde yapılan girişi takip eden 30 gün Çin'de kalınabilir.
  • 6 Aylık ve 1 Yıllık vizeler çok girişli olup, herhangi bir giriş sayısı sınırlandırması yoktur. Fakat bu vizeler de Tek ve Çift girişli vizeler gibi bir girişte en fazla 30 gün kalma imkanı verir.
  • - Hong Kong Türk vatandaşlarından vize talep etmemektedir. Türk pasaportu dışında bir pasaport ile Hong Kong'a seyahat edecekseniz vize mevzuatı için bizimle temasa geçiniz.

Pasaport Teslim Süresi

Çin vizesinin veriliş süresi 7 iş günüdür. Express işlem fiyat farkının ödenmesi durumunda vizeniz aynı gün veya iki sonraki iş günü içersinde Konsolosluğa ödenecek farkla alınır.


Çin Vizesi hakkında merak ettiğiniz ve genelde tarafımıza sorulan soruların cevaplarını aşağıda bulabilirsiniz. Eğer öğrenmek istediğiniz konu ile ilgili cevap bulamadıysanız bize 0212 219 75 75 numaralı telefondan veya info@fuarara.com email adresinden ulaşabilirsiniz. Unutmamak gerekir ki, konsolosluk vize başvuru kuralları zaman zaman değişiklik gösterebilir. Mümkün olduğu kadar güncel tutmaya çalıştığımız sitemizde değişmiş kurallar da olabilir. Evraklarınızı teslim etmeden önce bizimle temasa geçmenizi rica ederiz.

Çin Türkiye’ye vize uyguluyor mu?

Evet. Çin; Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından normal (bordo-çipli) pasaporta sahip kişilerden Çin’e giriş yapabilmeleri için vize talep etmektedir. Yeşil, gri ve kırmızı (diplomatik) pasaport sahiplerinden vize talep etmemektedir.

Hong Kong Türk pasaportuna vize uyguluyor mu?

Hayır. Hong Kong Türk vatandaşlarından vize istememektedir. Gümrükte 3 aylık kalış vizesi verilmektedir.

Çin vizesini nereden alabilirim?

Çin vizesi; Türkiye’de, Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliğinden ve İstanbul Başkonsolosluğundan temin edilebilir. Çin konsolosluğu yetkili vize acentası olan Altın Turizm’den vize başvurusunda bulunabilir ve vizenizi temin edebilirsiniz.

Çin’e turist vizesi hangi şartlarda alabilirim?

Altın Turizm aracılığıyla Çin Halk Cumhuriyeti’ne münferit turist vizesi alınabilmektedir. Ayrıca Çin’e düzenlenen bir turistik gezi programına katılan kişilere Çin Vize Yetkili Acentaları grup vizesi alabilirler.

Tek çift ve çok girişli vize nedir?

Tek girişli vize 3 ay içerisinde kullanılabilecek Çin’e bir defa girişe uygun vizedir. Çin’ den çıkıştan sonra tekrar giriş yapılabilmesi için yeniden vize alınması gerekmektedir. Çift Girişli Vize: 3 aylık süre içerisinde Çin’e iki defa giriş yapmaya uygun vizedir. İlk gümrük kapısından girdikten sonra Çin dışına çıkıldığında (mesela Hong Kong’a ) ikinci defa Çin’e girişe müsaade eden vizedir. Çok Girişli Vize: 6 aylık veya 1 yıllık süre içerisinde istenildiği kadar giriş-çıkış yapılmasına müsaade eden vizedir.

6 aylık çok girişli Çin vizem var, giriş yaptığımda 6 ay kalabilir miyim?

Hayır. Vizeniz üzerinde “Duration of Each Stay” kısmında yazan gün kadar kalabilirsiniz. Özel bir durum yoksa bu kısımda 30 gün yazar.

Çok girişli vize almak istiyorum, şartları nelerdir?

Çok girişli vize alabilmeniz için daha önce Çin’e birkaç defa tek girişli veya çift girişli vize ile giriş yapılmış olması gerekmektedir. 6 Aylık ve 1 yıllık çok girişli vize konsolosluk uygun görmesi durumunda tatbik edilir.

Çift girişli vize aldım fakat kullanamadan süresi doldu. Çok girişli vize alabilir miyim?

Hayır. Çok girişli vize alınabilmesi için daha önce en az birkaç defa Çin’e giriş yapmanız gerekmektedir.

Vizemi en son ne zamana kadar kullanabilirim?

Vizeniz üzerinde bulunan “Enter Before” kısmında yazan tarihten önce giriş yapmanız gerekmektedir. Kullanmadığınız takdirde vizeniz kullanılamaz hale gelmektedir.

Çin vize sürem bitmeden yeniden vize alabilir miyim?

Çin vizenizin süresi bitmeden yeniden Çin vizesi alamazsınız. Fakat vize sürenizin bitmesine çok az zaman kalmış ve sizin seyahat planınıza göre vize bitiş tarihinden sonra seyahat edecekseniz, vize alabilirsiniz. Mesela; 20 Şubat tarihinde vizeniz bitiyor ise; 15 Şubat tarihinde 25 Şubatta yapacağınız seyahatiniz için vize talebinde bulunabilirsiniz.

Pasaportumda vize sayfası kalmadı, açıklamalar sayfalarına vize basılabilir mi?

Hayır. Çin vizesi alabilmeniz için boş vize sayfasına sahip olmanız gerekmektedir. Herhangi bir vize, mühür veya diğer sayfadan bulaşmış mühür izi bulunan vize sayfalarına da vize tatbik edilmemektedir.

Pasaport sürem 6 aydan sadece birkaç gün kısa, vize başvurumda sorun çıkabilir mi?

Evet sorun çıkar. Pasaportunuzun son kullanma tarihi konsolosluğa başvuru yapılacak olan tarih itibari ile en az 6 ay süresi olması gerekmektedir. 6 aydan 1 gün dahi kısa olması durumunda talebiniz geri çevrilmektedir.

Aynı günde vize başvurusu yapıp vize alabilir miyim?

Çin Express vize uygulamasını durdurmuş olup, vize başvuruları 7 günde sonuçlanmaktadır. Acil durumlarınızda bizimle temasa geçiniz.

Hong Kong’a giriş çıkış yapmak istiyorum, nasıl bir vize almam gerekir?

Eğer Çin’e girdikten sonra Hong Kong’a çıkış yapıp yeniden giriş yapmayı düşünüyorsanız en az çift girişli vize almanız gerekmektedir. Daha önce hiç Çin vizesi bulunmayan kişiler de çift girişli vize başvurusunda bulunabilirler. Fakat seyahatinizin ilk ayağı Hong Kong olacaksa ve tekrar Çin’e giriş yapmayacaksanız tek girişli vize yeterli olmaktadır. Hong Kong her ne kadar Çin’in bir şehri konumunda olsa da uygulama itibari ile özel bölge olmasından dolayı Çin’den Hong Kong’a çıkış yapmanız durumunda ülkeden çıkmış olursunuz. Yeniden giriş için vizeye ihtiyaç duyarsınız.

Çin transit uçuşlar için transit vizesi talep ediyor mu?

Eğer gümrükten çıkış yapmayacaksanız ve transit salonundan yolculuğunuza devam edecekseniz transit vize almanıza gerek yoktur.

Çin’de işim bitmedi vizemi uzatmak istiyorum, mümkün müdür?

Kolay olmamakla beraber eğer seyahatinizi uzatmanızı gerektirecek sebeplerinizi ( hastanede devam eden tedaviniz gibi) beyan ederseniz, bulunduğunuz şehirde bulunan emniyet müdürlüklerinden vize sürenizi uzatmanız mümkün olabilir. İkinci alternatif ise en yakın gümrük kapısı Hong Kong’a giriş yaparak yeniden vize almak şartıyla tekrar giriş sağlayabilir, maksimum 30 gün kalabilirsiniz. Hong Kong’ ta vize başvuruları son zamanlarda sıkça reddedilebilmektedir.

Çin’de vize süremden daha uzun süre kaldım, ne yapmalıyım?

Çin’de vize sürenizden daha fazla kaldıysanız gümrükte ceza ödemeniz gerekecektir.

Herhangi bir şirkette çalışmıyorum, Çin’i ziyaret etmek istiyorum. Nasıl vize alabilirim?
Turistik vize almanız gerekir. Altın Turizm Çin Vize Yetkili Acentası aracılığıyla münferit vize alabilirsiniz.

Çin vizesi ile ilgili merak ettiğiniz bütün soruları info@fuarara.com adresine e-posta yolu ile gönderiniz. Dilerseniz sitemizdeki iletişim sayfasında bulunan formunuda kullanabilirsiniz. Cevaplar en kısa zamanda yanıtlanarak web sitemize konacaktır. Not: Sıkça Sorulan Sorular hâlihazırda uygulanan sistem temel alınarak cevaplandırılmıştır. Başkonsolosluğun veya Çin hükümetinin vize uygulaması ile alakalı olarak yapması muhtemel değişikliklerden dolayı acentemiz sorumlu tutulamaz. Verilen cevaplar sadece bilgilendirme amaçlıdır.

Lütfen Fuar Tarihlerini Fuar Resmi Sitelerinden kontrol ediniz

tursab logoiata logoasta logopata logothy logomusiad logo

Tüm fuar bilgileri ve fiyatlar bilgilendirme amaçlı olup, değişiklik arz edebilir. Fiyat ve bilgi yanlışlıklarından Altın Tur sorumlu tutulamaz.

Copyright © 2015 | Altın Turizm